Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Router.php on line 13

Warning: Creating default object from empty value in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Router.php on line 79

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Abstract/Controller.php on line 26

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Abstract/Model.php on line 10

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Abstract/Model.php on line 10

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Abstract/Model.php on line 10
Saleziánske Misie

Saleziánske Misie - Saleziáni Don Bosca

"Niekde život končí, inde začína..."

Foto

Meno: Elena HOLÁ
misijná dobrovoľníčka
Miesto: Sibír - Jakutsko v Ruskej Federácii
Termín: od septembra 2010
Činnosť: aktivity v oratóriu, kurz angličtiny

Milí moji priatelia i známi, rodina, blízki, a aj tí ešte bližší! Od posledného môjho mailu uplynulo už 5 týždňov, tak sa vám opäť pripomínam :-). Aj keď som sa snažila napísať vám skôr, a aj som si písala priebežne zápisky, nepodarilo sa mi v mojom dosť vyťaženom režime napísať skôr. Tak vám to teraz vynahradím. Naplno si užívam veľkonočné obdobie:-). Tu v Jakutsku si nezvyčajne živo uvedomujem veľkonočnú radosť a aj rozdiel v porovnaní s pôstnym obdobím, do ktorého som prišla. Asi hlavne kvôli každodenným spoločným modlitbám a omšiam, ktoré majú svoje špecifické veľkonočné prvky:-). Tento rok sme oslavovali Veľkú noc v tom istom dátume ako Pravoslávna cirkev, a myslím, že aj protestanti (i keď ja som si myslela, že protestanti sviatky takto špeciálne neoslavujú)... Celkovo pre Rusko je typický veľkonočný pozdrav: „Christos vaskres“ a odpovedá sa: „Va jistinu vaskres“ (Kristus vstal z mŕtvych – naozaj/skutočne vstal z mŕtvych). Keď sme počas týchto sviatkov navštívili niektoré verejné kultúrne a duchovné podujatia (koncerty týždňového festivalu Zlaté kupoly), tieto pokriky sa tam naozaj niesli a často opakovali (keď už, tak aspoň 3x)– naozaj nevšedné takéto skandovanie :-)..A ešte k tomu Aleluja :-)! V máji sa modlievame aj litánie.

Veľkú noc sme prežili pomerne pokojne, mali sme dosť veľa priestoru aj na tichú modlitbu, poklony, namiesto bežnej práce sme sa venovali nevšedným sviatočným činnostiam, prípravám, hlavne liturgické špeciality:-). Do kostola prišlo oveľa viac ľudí, ako chodieva v nedele, ale ževraj ich bolo aj tak menej v porovnaní s minulým rokom.

Na Veľkonočný pondelok sme si urobili pekný výlet na našu saleziánsku chatu. Dosť dlho sme išli pešo od zastávky autobusu (asi 2 hod), ale potom sme sa posilnili dobrotami na chate, posedeli, a tiež sa prešli a vyšli aj na neďalekú vyhliadku. Nám ženám sa ušlo aj trochu vody a korbáča, a našťastie Anka S. zachránila slovenské obyčaje s 2 kindervajíčkami pre chlapov. :-) Chata je celkom obľúbenou destináciou, ja som síce nevládala vždy, ale Anka a Štefan tam boli aj s mladými aj počas „voľných pondelkov“ (dokonca aj na bicykloch).

Ďalším pekným výletom pre našu slovenskú výpravu bola návšteva zoo, kde nás zobral jeden dobrý priateľ otca Jožka pán Sergej, a mohli sme si pozrieť všelijaké známe i neznáme zvieratá vo všetkých možných veľkostiach i farbách :-) (napr. sivých i bielych vlkov, medvede, tiger, líšky hnedá, čierna, biela, soby, jak, ale aj hmyz, plazy, vtáky, atď).

Počas týždňa chodievame na návštevu aj k niektorým trvalo chorým starším farníkom, raz sme boli zase všetci pozvaní na večeru našou organistkou Larisou, niekedy zase prídu k nám ľudia na obed, takže to tu máme celkom pestré.

K tomu prispievajú aj všelijaké výnimočné sviatky a spomienky, oslavovali sme deň matiek a blahorečenie Jána Pavla II., s mladými tiež sviatok (môjho obľúbeného) svätého Dominika Savia.

1. a 9. mája boli aj všelijaké atrakcie, sprievody a vystúpenia v meste, ale na ne som sa veľmi nedostala, lebo sme boli aj tak skoro stále v kostole alebo v dome.

Mali sme jednu dosť vážnu a smutnú udalosť – zomrela jedna známa otca Jožka - Vikina, pomerne mladá žena, ale dosť trápená životom. A jej rodina ju chcela pochovať v Aldane, tak bolo dosť veľa problémov aj s prevozom cez rieku, lebo ľad sa už roztápal. Nakoniec ale všetko zvládli.

Niekde život končí, inde začína. Ďalšia správa je radostná, nášmu mladému farníkovi Koľovi sa narodila dcérka. Veľmi sa tešíme a držíme mu palce, nech sú všetci šťastní. Jeho žena je taká veľmi dobrá a príjemná bytosť :-), tak to má naozaj šťastie.

Rieka Lena je už roztopená, síce ešte sa po nej plavia kryhy, ale už premáva aj loď – parom na druhý breh. Niektorí od nás chceli aj vystriehnuť prechod “ledochoda“ – lode, ktorá rozráža ľad, ale celkom to nestihli.. aspoň si urobili pekný výlet a videli Lenu trochu zblízka.

Opäť sme urobili zopár väčších podujatí pre deti a mládež, tentokrát aj s výraznou pomocou našich mladých. Mali sme nocovačku po Veľkej noci, kde sme si po chutnej večeri vyskúšali chodenie po „lane“ (slackline), Štefan nám predviedol zaujímavé kúzlo, nasledovala aktivita kreslenie farbami na tvár, spoločne sme sa už za tmy pomodlili na našom ihrisku Cestu svetla a tí, ktorí nezaspali (čiže úplne nakoniec už len ja sama :-)) sme pozerali film Dýka a kríž.

V jednu nedeľu sme zorganizovali výlet pre záujemcov z farnosti. S pomocou nadšenca Alexandra sme boli navštíviť Centrum Nadežda (nádej), je to projekt našich bratov protestantov („evangeliski christiani“), ktorí chcú vytvoriť isté duchovné, ekumenické, sociálne centrum ďaleko od mesta v tajge. Stretli sme sa s ľuďmi, ktorí už skoro rok žijú vo vlastnoručne postavenom drevenom domčeku na lúke, vypočuli sme si ich svedectvo, plány, spoločne sme sa modlili, hrali, jedli, bolo to naozaj krásne popoludnie. Zo začiatku dosť tajomné, dobrodružné, ale nakoniec veľmi povzbudivé.

Pre mladých z oratka sme urobili turnaj v stolnom futbale (kalčete), účasť bola tiež pomerne veľká. S niektorými z nich si už celkom dobre rozumieme. Na druhej strane sú zase dosť nepredvídateľní, že niečo prisľúbia alebo my niečo od nich očakávame, a nakoniec sa to vôbec nestane. Napr. pri niektorých ponukách (film, výlet) jednoducho nikto nepríde... Mrzí ma však, že im nevieme ponúknuť niečo iné, viac, ako len hry a sem.-tam osobný rozhovor. Kiež by tu boli viacerí aktívnejší saleziáni, s ktorými by sme mohli podniknúť aj viac-evanjelizačné činnosti.

Pokračujem v učení angličtiny začiatočníkov, i keď väčšinou je to skôr o hre ako o učení - už som skoro profesionál v prístupe „škola hrou“ :-). Vďaka angličtine som sa dostala raz na zaujímavé podujatie Múzejný piknik, kde ma zobral pán Sergej spolu so svojím synom a urobil mi prehliadku celého múzea po anglicky :-). Taká výučba sa mi celkom páčila, keď som vlastne skoro stále len počúvala a sem-tam doplnila slovíčko, ktoré si on nevedel spomenúť. A k tomu ešte obed zdarma :-).

Opäť bol u nás v kostole koncert jakutského husľového súboru :-), tentokrát hrali aj sólisti. Náš kostol má naozaj vynikajúcu akustiku. Prišlo aj pomerne veľa ľudí.

Cez týždeň bol otec Jožko v Moskve na stretnutí s hlavným predstaveným saleziánov Pasqualom Chavezom aj kvôli riešeniu stavu misie na Sibíri. Tak veríme, že cez niekoľko mesiacov sa veci zlepšia aj tu. Už druhú sobotu večer sme mali zaujímavú besedu/prednášku od Poliaka Michaila a ďalších miestnych odborníkov na tému náboženstvo pôvodných obyvateľov Jakutie, šamanizmus a paralely s kresťanstvom, ktoré aspoň mne osobne pomáhajú lepšie pochopiť Jakutov a ich tradície, zvyky, vieru.. je to dobrá cesta, ako možno vytvoriť spôsob účinnejšieho hlásania evanjelia (lebo myslím, že náš typický európsky alebo dokonca špecificky tradičný slovenský prístup tu na miestnej misii nie je najvhodnejší).

Na záver sa chcem ešte podeliť s radosťou z piatkového večerného mládežníckeho stretka, ktoré som po prvýkrát sama viedla (na tému „viera“, kde mi veľmi pomohli materiály Alfa-kurzu pre mládež:-)) a nedeľného výletu v areáli letného detského tábora, kde sme sa zišli - i keď nezvyčajná, ale veľmi dobrá partia, vyšportovali do sýtosti, vysmiali, vytešili, pomaškrtili :-)...a to všetko pri nádhernom počasí, silno-modrej oblohe a žiariacom slniečku, ktoré v tomto období už skrýva svoje svetlo len na také 4 hodiny v noci:-). Býva už pomerne teplo na ulici, jar bola krátka, začína leto!:-)

Ďakujem, že ste to dočítali až do konca, a aj keď je to dlhé, sama som rada, že sa mi to podarilo napísať ešte pomerne stručne :-D. O necelý mesiac prídem domov (21.6.), ale chcem sa vám ešte určite predtým ozvať.

Boh vás žehnaj, modlime sa za seba!+ :-)

Vaša Ella

Kategórie: Jakutsko