Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Router.php on line 13

Warning: Creating default object from empty value in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Router.php on line 79

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Abstract/Controller.php on line 26

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Abstract/Model.php on line 10

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Abstract/Model.php on line 10

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Abstract/Model.php on line 10
Saleziánske Misie

Saleziánske Misie - Saleziáni Don Bosca

Pozdrav a don Bosco v Tanzánii

Foto

Už dávnejšie sme dostali správu od nášho spolubrata Stana Somoru, ktorý pôsobí v africkej Tanzánii. Nedávno oslavoval svoje narodeniny. K jeho listu pripájame aj oficiálnu správu o návšteve relikvií don Bosca v tejto krajine.

Pozdravujem z Tanzánie. Teraz to tu máme všetko pekne zelené, lebo po viacerých rokoch je konečne dobré dažďové obdobie. Modlíme sa, aby vydržalo potrebný čas.
Včera sme mali náročný slávnostný deň. U nás zavŕšil don Bosco svoju cestu po celej našej provincii. Myslím, že tento záver sa skutočne vydaril.
Máme prázdniny, aj keď nie doslova, lebo stále sú tu študenti buď na doučovanie alebo nadstavbové ročníky, ktoré majú posunutý školský rok.
Verím, že ste na Slovensku prežili požehnané vianočné sviatky...

brat Stano

Relikvie dona Bosca v AFE
Deň 15: Don Bosco Shinyanga

15/12/2011, Shinyanga, Tanzánia. Relikvie dona Bosca opustili Dar Es Salaam a prišli do Shinyanga o 07:00, o hodinu neskôr, ako bol určený čas. Mnohí študenti, kňazi, zamestnanci a niekoľko ďalších ľudí čakalo na príchod dona Bosca na letisku. Priviezli vyzdobený 5-tonový kamión, ktorý mal odviezť relikvie. Od tej doby boli správy o relikviách vysielané diecéznym rádiom "Radio Faraj" - začal priamy prenos a pokračoval celý deň až kým relikvie neodviezli naspäťdo Dar.
Mimo letiska v Shinyanga sa začal obrad uctenia pamiatky don Bosca. Na križovatke Tinde sa pripojilo niekoľko ďalších vozidiel ku konvoju, v Didi Junction, na cesta k Shinyanga, v tradičnej dopravnej oblasti sa k sprievodu pripojili vozy, motocykle, bicyklov a mnoho chodcov.
Pri vchode do školy čakal na don Bosca veľký dav študentov a obyvateľov miestnej lokality. V sprievode bol don Bosco prinesený na hlavné pódium v škole. Po krátkej modlitbovej bohoslužbe mali prítomní možnosť vzdať hold don Boscovi.
O niekoľko minút potom sa dav i relikvie presunuli do farnosti, kde sa slávila slávnostná omša, ktorú celebroval zástupca provinciála (vikár?). 15 kňazov koncelebrovalo vrátane VG diecézy. Biskup chcel byť tiež prítomný, ale, žiaľ, kvôli jeho vtedajšej hospitalizácii to nebolo možné. Bol vysvetlený význam relikvií a prečo to bolo v Tanzánii. Celá farnosť prišla, všade bolo plno ľudí. Hneď po omši mali veriaci možnosť modliť sa pred relikviami.
Čoskoro po obede, ktorý bol pripravený pre všetkých, ktorí sa zhromaždili, sa sprievod s relikviami urýchlene presunul do katedrály Shinyanga. Všetko sa dialo v zhone, keďže čas bol obmedzený. V katedrále sa zhromaždil obrovský dav, farár povedal, že to bol ten druh davu, ktorý prichádza len na farský sviatok raz za rok. Ihneď po príchode sa slávila omša, veľa sa spievalo a tancovalo, aj keď niektoré doplnkové časti sa museli vypustiť kvôli krátkemu času. Na tejto sv. omši koncelebrovali 18 kňazi. Bezprostredne po bohoslužbách bola relikvia presunutá na letisko, lebo ostávalo už len málo času. Veľká skupina ľudí a veriacich prišla popriať Don Boscovi zbohom. Shinyanga by si zaslúžila Don Bosca o jeden deň nadlhšie.
V Dar sa zhromaždilo neskoro večer ešte zopár spolubratov, ktorí pred relikviami don Bosca strávili chvíľu v modlitbe a poďakovali mu za jeho návštevy AFE. Dostal tak rozlúčku, ktorá skutočne vychádzala zo srdca. Ďakujem Ti za návštevu, don Bosco, našej provincie, za pripomenutie a výzvu pre nás - byť lepšími saleziánmi. Mnoho zázrakov sa stalo počas cesty, ako to dosvedčili aj sprievodcovia relikvií. A oveľa viac ich ešte vyjde na povrch v najbližších dňoch. Don Bosco sa skutočne dotkol našich ľudí.

Naprieč celou Tanzániou bolo viditeľné zanietenie, s ktorou ľudia, najmä mladí, prišli privítať dona Bosca. Ich prejavy boli spontánne a od srdca. Ich láska k don Boscovi sa prejavila jednoduchým detským spôsobom.
Účasť miestnej cirkvi bola skutočne viditeľná na všetkých miestach, kde relikvie poputovali, čo ukazuje, že našu prítomnosť ako saleziánov si tu skutočne cenia.
Všetko prebiehalo v poriadku vďaka predošlej príprave. Naši spolubratia informovali ľudí prostredníctvom rozhlasu a ďalších hromadných mediálnych prostriedkov, a tak pripravovali ľudí na príchod dona Bosca, takže ľudia boli aj pripravení prijať ho. Videli ho a teraz ich život bude iný.
-
Sebastian Koladiyil
Komunikácia s verejnosťou
AFE

Kategórie: Iné zahraničie