Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Router.php on line 13

Warning: Creating default object from empty value in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Router.php on line 79

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Abstract/Controller.php on line 26
Austrália - História misií

Saleziánske Misie - Saleziáni Don Bosca

Austrália - História misií

Austrália »  Ostrovy Fidži »  Ostrovy Samoa »  Papua - Nová Guinea »  Šalamúnove ostrovy

Austrália

Účinkovanie v Austrálii sa začalo po Prvej svetovej vojne.

Od roku 1922 povolali saleziánov spravovať s mons. Coppom apoštolský vikariát v Kimberley, v západnej časti toho svetadielu. Vďaka pomoci personálu zo Spojených štátov amerických, sa v roku 1927 založila v Sunbury poľnohospodárska škola.

V roku 1940 založili v Melbourne „Don Bosco Boys‘ Club“ a útulok. V roku 1943 otvorili „Boys‘ Town“ (mesto chlapcov) v Adelaide a v roku 1952 v Engadine. Popri farskej činnosti, školách, strediskách pomoci imigrantom a ústretovosti chlapcom v ťažkostiach, jednou z charakteristík saleziánskej pastoračnej činnosti je vzniknutie rodičovského združenia. Stredisko celého saleziánskeho diela bolo krátko v Chadstone a potom natrvalo v Oakleigh.

Medzi saleziánmi, ktorí prispeli ku vzniku a rozvoju saleziánskeho misionárskeho diela v Austrálii sú najmä títo: don John Setaro, don John Siara, don Bortolo Fedrigotti, koadj. Celestino Acerni.

Dielo synov dona Bosca, keď začalo aj na ostrove Tasmánia, sa nachádza na pätnástich miestach. Vyše sto saleziánov sa usiluje realizovať výchovno-pastoračný projekt dona Bosca medzi mladými a obyvateľstvom týchto území.

Ostrovy Fidži

Saleziáni sa natrvalo usadili v meste Suva. Túto misiu si zobrala na starosť austrálska provincia. Popri výchovnej a pastoračnej činnosti mladých sa starajú aj o formáciu novicov a mladých spolubratov.

Ostrovy Samoa

Saleziánska aktivita na týchto ostrovoch sa začala na Moamoa. Sú to znovu spolubratia austrálskej provincie, ktorí sa podobrali založiť a animovať toto misionárske dielo. V roku 1981 založili nové dielo na Alafua. Farská činnosť s misionárskou inšpiráciou, oratórium a škola charakterizujú misionárske poslanie v tejto tichomorskej oblasti Oceánie. Charizma a výchovný ideál očarujú aj mladých Samoajčanov: v posledných rokoch je tam hodne rehoľných povolaní.

Papua – Nová Guinea

Papua - Nová Guinea Papua - Nová Guinea Papua - Nová Guinea V roku 1981 prišli prví saleziáni do Papuy - Novej Guiney. Boli to filipínski saleziáni, ktorí dali život tejto misionárskej skutočnosti. Výchovná a pastoračná činnosť pokračovala v misionárskych rezidenciách, v otváraní technických a remeselníckych škôl a oratórií. To, že saleziánom zverili vedenie diecézy v Alotau je uznaním pastoračnej a misionárskej kvality synov dona Bosca, ktorí tam pracujú vo svojich siedmich diela a toľkých iných malých skutočnostiach, ktoré sa na tieto diela naväzujú.

Šalamúnove ostrovy

Saleziánska misionárska aktivita sa začala na ostrove Henderson v roku 1995. Ich úsilie sa zameriava na farskú činnosť, povznesenie obyvateľstva a mládeže týchto nádherných ostrovov. Napriek ťažkostiam, pastoračnú činnosť podporuje silná dôvera a nádej. Táto misionárska skutočnosť je v animácii závislá od japonskej provincie.

(Z tal. prel. D. Št. Šilhár SDB)