Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Router.php on line 13

Warning: Creating default object from empty value in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Router.php on line 79

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /data/clients/misie.saleziani.sk/www/libraries/Abstract/Controller.php on line 26
Severná Amerika - História misií

Saleziánske Misie - Saleziáni Don Bosca

Severná Amerika - História misií

Spojené štáty americké »  Kanada

Spojené štáty americké

Na žiadosť miestneho arcibiskupa saleziáni prišli do San Francisca a prebrali správu farnosti sv. Petra a Pavla. V Oaklande boli poverení animovať faru pre portugalských imigrantov.

V New Yorku v roku 1898 mali na starosti farnosť svätej Brigity a potom v roku 1902 farnosť Premenenia Pána. Tu, medzi imigrantmi, sa synom dona Bosca podarilo zorganizovať večerné kurzy angličtiny pre imigrantov, uverejňovať týždenník „ L’Italiano in America“ a vytvoriť sekretariát pre ľudí s cieľom hľadať prácu pre nových prisťahovalcov.

V meste Troy otvorili prvý noviciát v roku 1902. Pastoračná práca vo veľkom americkom svetadieli začína byť viac konsolidovaná a koordinovaná. Neúnavnú prácu, popri iných saleziánoch, konali don Felice Penna, don Raffaele Piperni, don Ernesto Coppo, don Federico Barni, Írovia: don Patrick O’Grady a don Patrick Diamond.

Dnes je v Spojených štátoch štyridsať saleziánskych diel s dvomi provinciálnymi strediskami so sídlom v New Yorku a v San Franciscu. Pracuje tam okolo 300 saleziánov. Oratóriá, školy a farská činnosť, spolky a výpomoc imigrantom charakterizujú pastoračnú činnosť saleziánov v tejto obrovskej krajine.

Kanada

Kanada Prvé saleziánske dielo v tejto tak veľmi rozsiahlej krajine sa začalo v Montreali. Popri nápomocnej a animačnej práci pre emigrantov rozličných ázijských a európskych národností (v Edmontone, Vancouveri a Toronte), sa postupne rozvíjala výchovná činnosť pre mladých, zvlášť v oratóriách, mládežníckych strediskách a školách.

Dnes je tam desiatka saleziánskych diel, ktoré tvoria saleziánsku vizitatóriu so sídlom v Sherbrooku. Vyše tridsať saleziánov napomáhajú členovia saleziánskej rodiny.